Vigyázat! Csalás!

Korábban az MLM rendszerekkel kapcsolatban már érintettem a kamu álláshirdetések témáját. Sajnos azonban a mai napig nagyon sokszor futok bele magam is kamu hirdetésekbe, vagy olvasom az emberek panaszait, és a képtelenebbnél képtelenebb történeteket, amik megtörténtek velük.

Többek között a Szárnyas Fejvadász Facebook oldalán is olvashattok tanulságos történteteket, de szerintem a legjobb forrás a szintén Facebookon található Feketelista Álláskeresőknek oldal. Itt számos csalásra, hamis hirdetésre, és kamucégre hívják fel a felhasználók egymás figyelmét.

A fent említett oldalak ajánlásán túl, és a lustábbaknak J röviden összefoglalnám, hogy a saját tapasztalataimat és azokat az információkat, amikhez ezen oldalak böngészésével jutottam hozzá.

 

Szóval, íme néhány dolog, amit mindig érdemes figyelembe venni:

 

-       Ha maga hirdetés pontatlan, helyesírási hibát tartalmaz, vagy nagyon magyartalan, akkor azonnal fogunk gyanút.

-       Továbbá érdemes az átlagosnál sokkal kritikusabban szemlélni azokat a hirdetéseket, melyek ingyenes apróhirdetéses oldalon találun

(Az álláskeresők sokan vannak nagyon kiszolgáltatott helyzetben, és ilyenkor hajlamosak vagyunk lejjebb adni az elvárásainkból.)

-     Legyen gyanús, ha egy külföldi munka esetében nem kérnek nyelvtudást, vagy továbbmenve pénzt kérnek ahhoz, hogy a munkavállaló munkába álljon.

-     Magyarországon a munka közvetítéséért nem kérhetnek pénzt senkitől, az törvénytelen

-     Nagyjából rendben van a hirdetés, nincs benn szembeötlő helyesírási hiba, nem kérnek pénzt, külföldi munka esetén kell minimális nyelvtudás, de nincs ott a cég neve (sem a közvetítőé), akkor azért még legyünk egy kicsit szkeptikusak!

-     Mielőtt elküldenénk a jelentkezésünket nézzük meg az email címet is, amire várják a pályázatunkat! Egy igazi cégnek komoly címe van, céges email cím! Fogjunk gyanút a cicamica@gmail.com, vagy eszterke@hotmail.com címek láttán! (Ezek nem valós email címek, ha mégis léteznek az a véletlen műve, csak példának szánom őket, nem a lejáratás a célom.)

-     Abban az esetben, ha végül jelentkeztünk a hirdetésre, és a kapcsolatfelvételkor sem derül ki pontosan a cég neve, ahova pályáztunk, kezdjünk el gyanakodni!

-     Akkor is, ha kiderül a név, de nincs hivatalos honlapja a cégnek és nem is lehet semmiféle pontos és korrektnek mondható információt találni róla az interneten. (És sem mi, sem egyik ismerősünk sem hallott még róla.)

-     Gyanús, ha a hirdetés alapján feltett, a munkakörrel kapcsolatos kérdéseinkre nem vagy, csak zavaros válaszokat kapunk.

 

A teljesség igénye nélkül most ennyi jutott eszembe a jelekből, amikre mindenképpen érdemes figyelni.

És, hogy milyen a jó és megbízható álláshirdetés? Olyan, amelyik egy megbízható, hivatalos állásportálon található. Ilyen pl. a profession.hu, a cvonline.hu, és a jobline.hu. Nálam ez a három állásportál van vezető helyen, ezeken még nem találtam kamu, átverős hirdetést.

Más a helyzet, ha már tudjuk a cég nevét, ahol dolgozni szeretnénk, akkor érdemes a cég saját honlapján is keresgélni.

Ha nem bíztok az állásportálokban, de egy konkrét munkaerő-közvetítő cégben igen, (pl. Trenkwalder, Randstad, Adecco, vagy Prohuman stb…) akkor érdemes az ő honlapjukon keresgélni, és regisztrálni is. (könnyebb a keresés)

Ha így tesztek, biztos, hogy megtesztel mindent annak érdekében, hogy valós hirdetésekre és valós állásajánlatokra küldjétek be a pályázati anyagotokat!