Valami baj van a világgal?! Paradigmaváltás kell!

„Hadd mondjam el miért vagy itt. Azért mert tudsz valamit. Bár nem tudod megmagyarázni, de érzed. Érezted egész életedben: valami baj van a világgal. Nem tudod mi az, csak azt, hogy van.” (https://www.youtube.com/watch?v=YDlPvx6oiMA)

 

Gondolom, ismerősek ezek a mondatok mindenkinek. Morpheus szavai a Mátrix című filmből. Amiért idéztem őket, annak oka egyszerű: már egy ideje úgy érzem magam, mint Neo.

Érzem, hogy valami baj van a világgal. Valami nagyon nem stimmel. Nem, nem arra gondolok, hogy a Mátrix fogjai vagyunk, (bár ki tudja) én a munkaerőpiac szempontjából érzem így.

Hogy miért? Mert egyre másra olvasom és hallom is azokat a híreket, amelyek arról szólnak, hogy egyre nehezebb munkaerőt találni, miközben a munkanélküliség elméletileg csökken, igaz jórészt a közmunkának köszönhetően. Nem ismerek pontos adatokat, és nem is akarok belemenni a részletekbe, hogy akkor most hogyan is alakul a foglalkoztatottak aránya az álláskeresőkhöz képest, de érdekes megjegyezni, hogy egyre inkább igaz a következő: nehéz szakképzett munkaerőt találni, az ország számos régiójában.

Egy felmérés szerint minden második cég szakképzett munkaerőhiányban szenved, legyen szó bolti eladóról, sofőrről, vagy informatikusról. Az autóipart sújtó hiányról nem is beszélve. A legfőbb gondot a külföldi munkavállalás okozza, és az ott elérhető ötszörös hatszoros fizetés.

 „A magyar bérek már 15-20 százalékkal alacsonyabbak a visegrádi országokénál a Raiffeisen Bank elemzői szerint - írja a Világgazdaság.”

(források: https://www.veszpremnews.hu/belfold/91-fokusz/8496-a-hazai-munkaeropiac

https://vs.hu/gazdasag/osszes/ebbe-beleroppanhat-a-gazdasag-lefujtak-a-munkaero-toborzast-0924#!s25

https://www.hrportal.hu/hr/sokkal-markansabb-beremelesre-lenne-szukseg-20151102.html)

Az elemzők szerint markáns béremelésre, és a bérterhek csökkentésére van szükség. Továbbmenve: Az Országos Kereskedelmi Szövetség szerint „a bérteher alacsonyabb aránya, az adócsökkentés első lépésben ugyan veszteség a költségvetésnek, de a béremelések és a munkaerőpiac tisztulása nyomán ez a bevételkiesés mérséklődik. A vállalkozások széles köre viszont e nélkül egyre kevésbé lesz képes a képzett munkaerő megtartására, a kiesők pótlására, ami sokkal nagyobb veszteségeket is okozhat.” (https://www.hrportal.hu/hr/csokkenteni-kellene-a-berterheket-20151016.html)

 

Nem tudom, hogy mindez tényleg így lehet majd egyszer, és hogy megvalósulhat-e a béremelés vagy sem, de az biztos, hogy valahogy valamin változtatni kell. Nem vagyok szakértő sem gazdasági, sem politikai területen, de azt tudom, hogy a megfelelő munkaerő megtalálása és megtartása nem egyszerű, és az anyagi feltételek mellett (ami szükséges, de nem elégséges feltétel) kreativitás és megfelelő szervezeti kultúra is szükséges hozzá.

Ahogy én látom, nem csak az anyagi oldal okoz gondot. A cégeknek nehéz a jó munkaerő megtartása is, nem csak a megtalálása.

A sok, a cégektől független indok mellett szerintem az is gond, hogy sokszor a vállalatok kész szakembereket keresnek, lehetőleg azonnali kezdéssel, és sok esetben nem tudják figyelembe venni a munkavállalók sajátosságait.

Ismerve engem itt arra gondolok, hogy még mindig nehezen értik meg pl. az Y generáció elvárásait, pedig már itt az Z is, (erről bővebben itt írtam: https://hr-es-pszichologia.webnode.hu/news/a-z-generacio/) fiatalos munkaerőt szeretnének, így aki például ötven, vagy akár csak negyven felett van, sokszor nem vagy igen nehezen talál munkát.

Bonyolultabb pozíció esetében keresik és keresik a megfelelő, sőt a tökéletes szakembert hónapokig, sőt néha évekig, és nem találják. Pedig a megoldás az lehetne, ha például kinevelnék. A fluktuáció csökkentése néha megoldható (nem minden esetben) egyszerűen azzal, ha megkérdezzük a dolgozókat, hogy mivel elégedettek és mivel nem, és lehetőségeinkhez képest igyekszünk változtatni a dolgokon. Ha pedig mégis távoznak a cégtől, akkor például érdemes megkérdezni őket, hogy miért.

Sok esetben nem kell megváltani a világot, csak más nézőpontból kell megvizsgálni az adott helyzetet. Egyszerűen paradigmaváltásra van szükség. Ez a fejlődés egyik szükségszerű lépése. (a paradigmaváltásról itt olvashattok bővebben: https://hu.wikipedia.org/wiki/Paradigma)

Aki pedig először ismeri fel az új tendenciákat, és lép, komoly előnyre tehet szert.