Önismeretre fel! Második rész - Munkapszichológiai tesztek
Itt a második rész! J
Az előző bejegyzésben röviden bemutatott, és felsorolt tesztek mellett, (vagy inkább helyette) a munkapszichológiában sokszor egészen más jellegű tesztekkel találkozhatunk, melyek mögött szakmai háttérként azért fellelhetőek a klasszikus tesztek. A különbség, hogy ezek a tesztek egy kicsit modernebbek, többnyire online kitölthetőek, és inkább munkahelyi szituációkra és a munkahelyi viselkedésre fókuszálnak, mint a személyiség általános és alapos megismerésére.
Igaz, ezek a tesztek nem vizsgálják a személyiséget nagyon mély szinten, de nem is az a dolguk. A munkahelyi viselkedés bejóslás mellett azért sok hasznos információt kaphatunk arról is, hogy milyen a személyiségünk.
Egy nagyon jó kiindulási alapot, mely segíthet megtenni az első lépést a komolyabb önismeret megszerzése felé, ha szükséges.
Ismételten a teljesség igénye nélkül, íme, két teszt, és rövid bemutatásuk, melyekkel már találkoztam, sőt volt szerencsém kitölteni is őket, és engem nagyon meggyőztek. J
Az egyik ilyen teszt, az Assessment System Hungary által forgalmazott HOGAN is, mely nem is egy teszt, hanem mindjárt három: (
Hogan Personality Inventory, Motives, Values, Preferences Inventory és Hogan Development Survey)
1. Hogan Personality Inventory: Azt mutatja meg, hogy milyen a személyiségem, mások milyennek látnak. Normál körülmények között, ha nem vagyok sem fáradt, sem ideges. Egy átlagos napon a teszteredmények alapján következtethetünk arra, hogy valószínűleg hogyan fogok viselkedni.
2. Motives, Values, Preferences Inventory: Ez a teszt azt mutatja meg, hogy mik motiválnak engem. Mik azok a dolgok, amik továbbvisznek, mik azok, amik nem. Mivel lehet elérni, hogy motivált legyen a munkavégzésben, mivel lehet jutalmazni.
3. Hogan Development Survey: Ennek a tesztnek egyedi alkalmazása van, mert kihozza az emberek buktatóit. Ez a profil nem mindig jelenik, meg csak akkor, ha kikerülök a komfortzónámból. Ha nagy stressz vagy feszültség alatt vagyok, vagy ha nagyon fáradt. Azokon a napokon jöhet elő az a viselkedés, amit ez a teszt mér, amikor úgy érezzük minden összeesküdött ellenünk, még az időjárás is. (A honlapjuk itt érhető el: https://asystems.as/hu/hogan)
A teszt célja nem feltétlenül az, hogy megmondja, én magam hogyan érzem magam, hanem az, hogy egy külső nézőpontot mutasson meg. Azt, hogy mások hogyan látnak engem kívülről. Erősségekben és gyengeségekben egyaránt gondolkodik. A gyengeségekre pedig fejlesztési tervet ad. Egy-két tippet, hogy hogyan és milyen irányban érdemes elindulni, ha változtatni akarunk.
Egy másik ilyen teszt, amivel volt szerencsém találkozni, az a Success Insight DISC alapú önismereti tesztje a Talent Insight. Fontos kiemelni, hogy DISC alapon sok cég forgalmaz hasonló, de mégis sok, vagy néhány dologban egymástól eltérő teszteket.
A Talent Insight felvétele esetén megtudhatjuk, hogy egy adott személy miben tehetséges, mihez ért, milyen érékekkel rendelkezik. A teszt kitöltésével kapott riport három területen nyújt információt a kitöltőről: Viselkedés, személyes értékek, attitűdök (azaz mi motivál minket) és ezek kombinációjáról.
Megmutatja mik az erősségeink, mik a gyengeségeink, és segít abban, hogy az eredmények alapján fejlődjünk, mind szakmailag, mind egyéni, személyes szinten.
A viselkedés stílus riport egy kis önismerettel szolgál a kitöltőnek. Megtudhatjuk, hogy milyen a személyiségünk, hogyan kommunikálunk bizonyos helyzetekben, pl. stressz esetén.
(https://www.adifference.com/2013pdfs/TTITalentInsights-Management.pdf)
Nyolc féle viselkedési „alap” stílust különböztet meg a teszt, és ezek kombinációjából kapható meg az egyén saját profilja. A nyolc stílus a következő: elemző, feladatmegoldó, irányító, meggyőző, kapcsolatépítő, együttműködő, támogató, és összehangoló.
A riport másik része arról ad információt, hogy mik a viselkedésünk okai, mi motivál minket. Értékeink és attitűdjeink kerülnek itt górcső alá. A teszt a következő értékeket vizsgálja: tradicionális, önfejlesztő, hasznosság, individuális, esztétikus, és szociális.
A riport harmadik része a kettő, a viselkedés, és az értékek attitűdök kombinációjából áll. Ebben a részben azt lehet megtudni, hogy adott viselkedési stílus melyik értékkel, melyik attitűddel van kapcsolatban. Arra kapunk tehát itt választ, hogy miért cselekszünk egy adott szituációban, adott módon.
Részletesebben a következőkre kapunk válaszokat:
- Hogyan reagálunk a problémákra, és a kihívásokra
- Hogyan tudjuk megmutatni egy másik embernek a mi nézőpontunkat
- Hogyan reagálunk a környezet változásaira
- Hogyan viszonyulunk a mások által meghatározott szabályokhoz és előírásokhoz
(https://www.adifference.com/2013pdfs/TTITalentInsights-Management.pdf)
(Akit részletesebben is érdekel a fent bemutatott teszt, érdemes elolvasnia ezt a könyvet: Frank M: Scheelen: Ismerjük meg önmagunkat, ismerjük meg ügyfeleinket)
Ezek voltak tehát röviden, azok a tesztek, és módszerek, melyek segítségével önismeretet szerezhetünk. Remélem hasznos volt, és ha nem is mindenki, de legalább néhányan kedvet kaptak az önismeretszerzéshez. Nekik azt kívánom kalandra, és önismeretre fel!