Nevek, elnevezések avagy mit rózsának hívunk, bárhogy nevezzük is éppoly illlatos?
A minap egy érdekes infót hallottam a szakképzésen egy előadáson, és ezen elgondolkodtam. Az információ, vagy inkább a megállapítás úgy szólt, hogy manapság a HR business partnernek a funkciójáról, és valódi feladatairól itt Magyarországon nem sok fogalma van a cégeknek. Ahány munkáltató, annyiféle feladat ugyanazon megnevezés alatt. Ennek oka a pénz, illetve az ember és az erőforrás hiány.
Valami hasonlóval találkoztam én is álláskeresésem során a neveket illetően. Sokszor jelentkeztem HR asszisztensnek, HR tanácsadónak, vagy recruiternek, esetleg HR munkatársnak, de az állással járó feladatok munkááltatótól függően elég változatosak voltak. Ugyanazon név alatt, teljesen mást értenek. Egy helyen HR asszisztensnek lenni néha egészen ugyanazt jelenti mint a másik helyen HR tanácsadónak. A HR munkatárs alatt sokszor egyszerűen bérszámfejtőt, vagy könyvelőt értenek.
Ilyenkor elgondolkozom, hogy nem kellene-e valami rendszer, ami egységesíti az egyes munkaköröket. Mert ez a változatosság egy-egy elnevezés esetében azt is jelenti, hogy nem egyértelmű az egyes munkakörök meghatározása. Jó lenne, ha lenne egy egységes rendszer, így ha HR asszisztensnek jelentkezem, akkor biztosan tudjam, hogy az minden cégnél ugynazt a munakört jeletni.
Ez a rendszeretelenség, és kissé káoszos működésmód nálam olyan benyomást kelt sajnos, hogy maguk a cégek sem tudják, hogy kit is keresnek, és még gyakran azt sem, hogy milyen készségek, és képességek elegendőek az adott munkakörökhöz.
Ha pedig ők sem tudják, az igencsak megnehezíti jelentkezők számára, az én számomra is, hogy olyan állára adják be a pályázatukat ami tényleg nekik, nekem való. A meghatározások kavalkádjában sokszor elég lutrinak érzem azt, hogy vajon megfelelek-e az elvárásaiknak vagy sem.
Sajnos ezen az sem segít, ha elolvasom a követelmények részt a hirdetésben. Inkább csak közelebb visz a lényeghez, de nem jelent bizonyosságot.
Eddig próbáltam kiigazodni a "hierarchiában", hogy melyik munkakör, melyik felett, vagy alatt lehet. Próbáltam megérteni, és megállapítani, hogy a HR asszisztens, az most magasabban vagy alacsonyabban helyezkedik-e el a ranglétrán mint mondjuk a HR tanácsadó, vagy egy szinten vannak. Nem sok sikerrel, azt elmondhatom.
A tapasztalat az, hogy a nevek semmmit nem mondanak, és azért mégis a követlemények, és a feladatok leírása visz legközelebb a megoldáshoz. Így aztán még mindig sok a szerencsefaktor szerepe az egész állláskeresésben.