Mi lenne ha? Azaz a felesleges gondolatok hatalma
Ki ne gondolt már arra, bármivel kapcsolatban, mi lenne ha? Az én „kedvenc” gondolatom az, hogy mi lett volna ha, már az egyetem alatt HR gyakornokként dolgoztam volna? Akkoriban ugyanis meg voltam győződve, hogy klinikai szakpszichológus akarok lenni. Mai fejjel azt kell mondanom nagyot tévedtem. Gondolatkísérletem vége persze mindig az, hogy ha már akkor HR területen gyakornokként dolgoztam volna, ma nem lennék az, aki vagyok. És ki tudja, talán most nem munkapszichológusi szakképzésre járnék, hanem klinikusira. :D
Igazából mindegy is, mert ez pusztán egy gondolatkísérlet. Az ok, amiért elmeséltem az, hogy sok ember szintén szeret velem együtt elgondolkodni azon, hogy mi lett volna ha… Nincs is ezzel semmi baj, emberek vagyunk, szeretünk játszani. A gond ott kezdődik, ha valaki például álláskereső, és ezek a kezdetben ártalmatlan gondolatok, önmarcangoló gondolatokká válnak, és akár több órát is igénybe vesznek. Azaz igencsak felesleges gondolatok lesznek, és így károsak is.
Az önmarcangolás pedig elveszi az időt, és az energiát attól, hogy konstruktív álláskereséssel foglalkozzunk. Ez pedig nem visz előre. Hátra viszont annál inkább.
Nem elég, hogy maga az álláskeresés ténye sok esetben nem önbizalom-növelő tevékenység, ha még önmarcangolás is társul hozzá, az a lehető legrosszabb kombináció.
Korábban már írtam arról, hogy mit érdemes tenni az alatt az idő alatt, amíg állást keresni kényszerülünk, aki nem olvasta, érdemes! Itt találjátok: https://hr-es-pszichologia.webnode.hu/news/elso-bejegyzes/
Visszatérve az önmarcangolásra, ne tegyük! Tudom, könnyű ezt mondani, de a nagy igazság az, hogy merengeni azon mi lett volna ha, nem érdemes. Ha lehet, inkább nézzük meg, mi az, amit magunkban, vagy a körülményeinkben, álláskeresési stratégiánkban itt is és most megváltoztathatunk. Néha egy kis önismeret, vagy szimplán egy új hobbi csodákra képes.
És még valami, ami talán nagyképűnek hangozhat, de mostanában úgy gondolom, hogy azt is el kell fogadni, ha úgy érezzük, mi tényleg mindent megteszünk a siker érdekében és mégsem jön össze egy állás, akkor nem biztos, hogy a mi készülékünkben van a hiba.