Még mindig nem készültek fel az Y generációra?!
A minap, immáron sokadszor bukkantam olyan cikkre a neten, ahol azt taglalták. hogy ha a cégek megértik az Y generációt, akkor előnybe kerülnek. Meg is osztottam a Facebook oldalon a cikket, mert jól összeszedi generációm/generációnk különlegességeit. (Akit érdekel, itt találja a cikket: https://www.hrportal.hu/hr/kerulj-elonybe-ertsd-meg-az-y-t-20140207.html)
A cikk jó, tetszett is, és elgondolkoztatott. Sokat írtam már az Y-okról, hiszen én is közéjük tartozom. Ez az a generáció, aminek tagjai 1982, van, aki szerint 1980 és 1995 között születtek. Nem vagyunk sokkal különbözőbbek más generációktól, és mégis, sok mindenben eltérünk tőlük. Akit érdekel, milyenek vagyunk, itt olvashat többet az Y-okról:
És itt is: https://hr-es-pszichologia.webnode.hu/news/generacios-kulonbsegek-vs-szervezeti-kultura/
Visszatérve a mostani cikkre, a következő miatt gondolkodtam el egy kicsit: Ebből a cikkből, és számtalan másikból, amit az Y generációval kapcsolatban találunk a neten, számomra egy dolog világlik ki. Még pedig nagyon erősen. És vigyázat a gyengébb idegzetűek ne olvassanak tovább!
A 21. században, 2015-ben (de 2014-ben sem) a cégek, és a vállalatok egyszerűen nincsenek felkészülve az Y generációra!
Nincsenek felkészülve, mert sok esetben nem tudnak mit kezdeni azzal, hogy számunkra fontos a szaktudás, és a tapasztalat, de nem feltétlen tartjuk szakmailag jónak azt, aki sok éve van a szakmában. Sokkal inkább a teljesítmény számít, a valós eredmények.
Nincsenek felkészülve ránk, mert bár folyamatosan azt hallani, hogy a világ gyorsan változik, és lépést kell tartanuk vele, mégis a cégek többsége nagyon hosszú távra szeretne tervezni, hosszútávon akarja megtartani a munkavállalót. Ezzel szemben sok esetben az Y generáció tagjai számára, és egyre több munkavállaló számára, egyre inkább természetes lesz, hogy egy munkahelyen nem fog eltölteni 20-30 évet, de még 10-et sem. Az átlagos az, hogy két-három évente bizony új munkát keresnek. (És ez már 2009-ben is így volt.) Van, aki a kihívás miatt, van, aki azért, mert jobb fizetést remél.
Nincsenek felkészülve, mert az Y-ok sajátos tulajdonságait még nem igazán értik, másféle, a mai világhoz passzoló elvárasaikat, hozzáállásukat még nem tudják kezelni.
És, hogy mindez miért aggasztó? Mert a világ gyorsan, sajnos egyre gyorsabban változik, és nem áll meg. Nekünk álláskeresőknek folyamatosan azt mondják, hogy bizony legyünk naprakészek, és mindenre felkészültek. Elvárás, hogy rugalmasak legyünk, hogy fiatalos gondolkodásunk legyen, jó stressz tűrő képességeink, tudjunk egyszerre több dologgal foglakozni, és persze minél jobban beilleszkedjünk a dinamikusan fejlődő vállalatba, és annak kultúrájába.
Tisztelet a kivételnek, és elmondanám, hogy nem szándékozom gyalázó bejegyzést írni, de a fentiek tükrében feltennék egy kérdést. Ha mi Y-ok, felkészültek vagyunk, és bár vannak hibáink, de igyekszünk megfelelni a felénk támasztott kihívásoknak, akkor kérdem én, miért nincsenek még mindig felkészülve ránk?
Mindezek után csak csendben és halkan, mintegy mellékesen jegyzeném meg, hogy az Y generáció legfiatalabb tagjai is már 20 évesek. Nem kell sok hozzá, és jön a Z generáció, és ennek a generációnak néhány tagja még számomra is furcsa, és nehezen érthető. Ha a világ, pontosabban a munkaerőpiac nem tud mit kezdeni az Y-okkal, akkor mi lesz velük, ha jönnek a Z generáció tagjai?