Kedves Stressz! Hagyj békén! - Juhász Bianka, Bia írása

Te is megállás nélkül rohansz a hétköznapokban? Állandóan azon aggódsz, hogy mi lesz a karriereddel, hogy mikor léptetnek már elő, hisz megdolgoztál érte napi 8-10 órában? Ha a válaszod igen, olvass tovább. Ha nem, nos, akkor irigykedem, kérlek, oszd meg a titkod. Miről is beszélek?  Stressz, szinte már olyanná vált a mai életben, mint egy kapcsolat, néha már-már régi ismerősként köszöntjük életünkben. Kezet fogunk vele, megveregeti vállunk, és közli, hogy megint fájdalmat fog okozni, de majd az évek alatt hozzászoksz. Nem lehetne valahogy ezt a kapcsolatot megszüntetni? Nem lehetne kitörölni életünkből? Vagy esetleg rányomni az ismerős törlésre a facebookon? Sokan nem szeretnénk ismerni a stresszt, de tulajdonképpen még kedves ismerőssé is válhat, vagy pedig olyanná, akit már észre se veszünk, vagy ha ellenségeskedik, akkor is mi győzünk felette.

 

Mi is tulajdonképpen a stressz? Bármi, amit annak minősítünk. Stresszelhetünk, mert elfoglalták előlünk a parkolóhelyet, és 10 percet késni fogunk, és a főnökünk megint ordítani fog velünk, vagy, mert nem jövünk ki egy kollegánkkal és ezért minden nap rosszul érezzük magunkat a munkahelyen. Lehet, hogy Neked is ismerősek ezek a helyzetek? Nem tudod, hogyan kezeld őket? Mik a jó megoldások? Erről szeretnék írni Nektek, hisz ezeket én is átéltem, fiatalként, a karrier elején ráadásul hatványozódnak a problémák.

 

Először is különböztessük meg az úgynevezett Eustresszt a Distressztől. Az Eustressz az a „jótékony stressz”, ami energiát ad új képességek megszerzésére, vagy ösztönöz minket, ilyen lehet, ha ép egy projektet csinálunk, ami hozzájuttatna a hőn vágyott előléptetéshez. Distresszről akkor beszélünk, ha valami, ami stresszt okoz, nekünk felmorzsolja energiánkat, kontrollálatlan, egyszerűen nem tudjuk megoldani. Ilyen lehet például, hogy állandó konfliktusban vagyunk főnökünkkel, vagy beosztottjainkkal. Fontos megemlíteni, hogy hosszú távon ez testi-lelki károsodáshoz vezet, ezért fontos tudni, hogy hogyan is kezeljük. Sajnos nincs a birtokomban a titkos recept, viszont pár összetevőt azért ismerek.

Túlóra, túlvállalás, döntéskényszer, állandó változások, túl sok, vagy túl kevés felelősség, megbecsülés hiánya, konfliktusok és még sorolhatnám. Ismerősök ezek a fogalmak? Nem véletlen, hisz a munkahelyi stressznek ezek mind kiváltói lehetnek. Viszont tulajdonképpen nem az a fontos, hogy mi történik velünk, hanem, hogy hogyan éljük meg, és hogy mit jelent számunka az adott helyzet, szituáció, és hogy mi mit is kezdünk vele.

 

Változtasd meg gondolataid! Légy pozitív! Fókuszálj az erősségeidre. Keresd a pozitívat, keresd a tanulságot. Ne csak nézz, láss is! Érezd, hogy neked mi a jó! Kommunikálj! Ha problémád van, és csak elfojtod magadban, mert nem akarsz konfrontálódni, az csak még jobban „megbetegíthet’’. Légy önmagad!

 

Tippjeim a kevésbé stresszmentes élethez, nekem bevált!

-          Étkezz egészségesen!

-          Aludj naponta legalább 8 órát! Az éjfél előtti elalvás a legpihentetőbb.

-          Szakíts időt a barátaidra!

-          Kapcsolj ki! És néha a telefonodat is!

-          Nevess többet!

-          Relaxálj, egy öt perc még a kávészünetben is belefér.

-          Ismerd meg magad, tudd, hogy mi a jó Neked.

-          Legyenek prioritásaid!