„Jelentkezzük-e az állásra, ha nem passzol ránk minden feltétel?”

Bevallom a címet nem én találtam ki. Ez egy általam már korábban megosztott cikk címe. Felmerül tehát a kérdés, hogy most miért írok én is egy bejegyzést ugyanezzel a címmel? Olvasói felkérésre. :D Ha úgy tetszik, felhívást kaptam keringőre, és úgy döntöttem vállalom.

Olvasóm nem találta elég tartalmasnak a cikket, ezért kért meg, hogy írjam meg a témáról a véleményemet én is.

Visszatérve a kérdésre, miszerint jelentkezzünk-e az állásra, ha nem passzol ránk minden feltétel, a válaszom igen. Tudni kell olvasni a sorok között. Hogy ehhez mi kell? Kellő önismeret.

Erről most azonban nem szeretnék írni, mert sokat foglalkoztam már a témával. Itt olvashatjátok a korábbi gondolataimat: https://hr-es-pszichologia.webnode.hu/news/legy-onmagad-/ és itt is: https://hr-es-pszichologia.webnode.hu/news/out-of-the-box-stilusu-gondolkodas/

Itt az írom le, hogy szerintem mi is kell a versenyképességhez: https://hr-es-pszichologia.webnode.hu/news/versenykepesseg-avagy-mi-kell-ahhoz-hogy-tuti-befutok-legyunk-/

Itt pedig azt, hogyan is lehet önismeretre szert tenni: https://hr-es-pszichologia.webnode.hu/news/onismeretre-fel-masodik-resz-munkapszichologiai-tesztek/

https://hr-es-pszichologia.webnode.hu/news/onismeretre-fel-elso-resz-a-klasszikusok/

Na de foglalkozzunk a kezdeti problémával. Tegyük fel, hogy van kellő önismeretünk, tudjuk, mennyit érünk, és hogy mire vagyunk képesek. Rendelkezünk némi munkatapasztalattal is, mégis elbizonytalanodunk az álláshirdetések böngészésekor.

Az álláskeresés egyébként is egy érzékeny időszak, és sokszor el lehet bizonytalanodni közben, főként, mert míg tart ez az időszak bizony kapunk hideget, meleget. Inkább hideget. Ilyenkor pedig nehéz magabiztosnak maradni, ez pedig azt eredményezheti, hogy nem jelentkezünk olyan pozíciókra, melyeket betöltésére alkalmasak lennénk. Főként azért, mert van ugyan tapasztalatunk, de nem egészen olyan, nem egészen abból a szférából.

Hogy mit kell tenni ilyenkor? Nézzünk meg egy aktuális álláshirdetést az adminisztráció területén. Elég konkrét, nincs benne igazán felesleg. (Mert, hogy olyan is van, hogy felesleges egy rész az álláshirdetésben, sőt, kifejezetten vicces, de erről később. )

Szóval íme a hirdetés: https://www.profession.hu/allas/hr-asszisztens-procter-gamble-hyginett-kft-csomor-699926/optimum

Ebben Hr asszisztenst keresnek, az első elvárás a felsőfokú szakirányú végzettség, vagy 1-3 év munkatapasztalat. Rendben gondolom én, ha a vagy kötőszó van a kettő feltétel között, akkor elvileg, ha van megfelelő végzettségem, akkor a gyakorlat hiánya kevésbé számít. Igen, így kellene lennie, de a szomorú tapasztalatom az, hogy a gyakorlat mindent visz.

Mielőtt azonban teljesen elbizonytalanodnánk, érdemes megnézni a feladatokat. Ezek főleg szervezési feladatok, képzési programok összeállítása. Tehát ha valakinek van ilyen tapasztalata, mondjuk tanulmányi szervezőként, akár egy egyetemi tanulmányi osztályon, az bátran jelentkezzen. A lényeg, hogy vegyük sorra, hogy előző munkahelyünkön, vagy szakmai gyakorlatunk során milyen feladataink voltak, hátha valamelyik éppen passzol.

És, hogy mi az, ami felesleges, sőt egészen vicces az álláshirdetésekben? Hát az, amikor arról írnak, hogy olyan embert szeretnének, aki agilis, kiváló kommunikációs készséggel rendelkezik, terhelhető, önálló, lelkiismeretes, megbízható, stb… Ugye ismerős?

Na, ez, az a rész, amit kevésbé kell komolyan venni. Én inkább azt javaslom, hogy egy állásra pályázva mindig nézzük meg a hirdetésben felsorolt feladatokat, az elvárásokkal együtt. Ha azt látjuk, hogy a feladatokat el tudnánk végezni, mert csináltunk már hasonlót, de esetleg az elvárásoknak nem felelünk meg 100 %-ban, akkor mindenképpen pályázzuk meg az adott pozíciót.

U.i.: Akit érdekel a vicces rész az olvassa el Kelkó Tamás blogbejegyzését, nagyon tanulságos. Itt találjátok: https://www.kelko.hu/az-allashirdetesek-legviccesebb-resze/