Egy kis könyvajánló és pár gondolat
A szakképzésen ajánlották Veiszer Alinda könyvét, a Bridge generációt, és gondoltam, miért ne, elolvasom. Nem bántam meg. :D A könyv három magyar cégről szól, három magyar start up-ről, ami világsiker. A Prezi, a Ustream, és a LogMeIn start up-okról.
Igényesen megírt, jó könyv, melyből megismerhetük a három céget, és az alapítókat. Veiszer Alinda könyve bemutatja e három kis start up fejlődését, megszületését, az öteletől a megvalósulásig, és tovább.
Jó volt olvasni három magyar világsikerről, és büszkék is lehetünk rájuk. Olvasás közben fájt is egy kicsit a szívem, mert sajnos ezeknek a cégeknek a fő piaca Amerika. Amerikai felhasználók számára készültek, főként amerikai tőkével.
Jó lenne egyszer végre egy teljesen magyar sikerről olvasni. Ami az országban tudott maradni. Azonban attól tartok ez egy álom, aminek nincs sok valóságalapja. Sajnos sok akadálya van manapság a sikerességnek ebben az országban, és ennek sok egyéb más mellett talán a legfőbb oka, hogy túl kicsi a piac, és baj van a közgondolkodással.
Felfigyeltem egy érdekes bekezdésre a könyvben, melyet most megosztanék itt is:
A Prezi egyik kitalálója, alapítójának Somlai-Fischer Szabolcs Ádámnak rövid , inkább csak mini története, mely tanulmányai során esett meg vele.
Ádám "Gimnazista kora óta rajongott az ábrázoló matemetikáért- ami a diákok többségének nehézséget okozott, őt a kihívás örömével tölötte el. Jó térlátása volt, és nem félt használni. A Műszaki Egyetemen is izgatottan várta ezt a kurzust, szívesen oldott meg feladatokat szokatlan módon- amíg nem tiltották neki. Alternatív megoldásai felháborították a szakerületet oktatni próbáló tanárt, így a vizsga kiírásában már pontosan szerepelt, hogy milyen módszert kell használni a feladatok megoldása során." (Veiszer Alinda -Bridge Generáció 51.old.)
Ismerős nem? Hányszor van, volt ,és talán még lesz olyan, hogy az alternatív, szoktalan, de ugyanolyan jó megoldást nem értékelik...
Pedig lehet az visz előrébb. Ide kapcsolódik Kelkó Tamás általam már sokat emlegetett blogbejegyzése, tudjátok, a Facebook és a WhatsApp esetéről.
Az írása szerint a tehtségek a következőkben térnek el az átlagtól:
- Másfajta tudásuk van, más a megértésük.
- Más a hozzállásuk a változásokhoz.
- Másfajta jártassággal rendelkeznek.
- Másfajta szokásaik vannak.
Szerintem érdemes ezeken egy kicsit elgondolkodni. Miért és félünk attól, ami különbözik az eddig megszokottól, attól, ami más?