Átalakuló világ
Korábban írtam Dave Eggers, A kör című könyvéről. Most bemutatták a film változatát is. Mondanivalója pedig aktuálisabb, mint valaha.
Aktuális, mert nagyon is mindennapi témát dolgoz fel. Az internet és a közösségi hálók világáról szól, arról, hogy ezek a médiumok milyen természetes módon lettek életünk részei.
Biztosan ismeritek a mondást: ha nem osztod meg a Facebook-on, meg sem történt. Dave Eggers egy szélsőséges világot álmodott meg, aminek megvalósulása nagyon is reális. Átalakuló, egyre gyorsabb világunkban megváltoztak az igények, a kereslet kínálat rendszere már nem úgy működik, mint régen. Az élet bármely területén így van ez. Ma már az interneten éljük le életünk nagy százalékát.
Itt ismerkedünk, tartjuk a kapcsolatot barátainkkal és családunkkal, itt dolgozunk, és jellemzően itt keresünk állást is. Ha megfigyelitek az elmúlt években új állások jelentek meg, új piacok nyíltak mega régiek pedig eltűntek a süllyesztőben.
Manapság sokan olyan munkakörökben dolgozunk, (én is) amit gyerekként, de akár csak 10 évvel ezelőtt sem tudtunk volna elképzelni. Olyan eszközöket használunk napi rendszerességgel, amiket korábban csak egy sience fiction filmben láthattunk. Azóta sok minden megváltozott. A világgal pedig mi magunk is változunk. Az új generációknak új, megváltozott elvárasaik, igényeik vannak. Ez különösen igaz a munkaerőpiacra is.
Manapság már 1-3 éven belül munkahelyet, de legalábbis munkakört váltani teljesen természetes dolog. Felgyorsult a világ és vele együtt felgyorsultunk mi is. Új kihívások kellenek, másféle motivációk mozgatnak minket. Különösen a Z generáció tagjait.
Megnyerni őket egyre fontosabb, mert ők a jövő munkavállalói. A demográfiai változások (fogyunk ugyanis), és egyéb okok miatt sok szakmában munkaerőhiány alakult ki. Sok esetben egy-egy megüresedett pozíciót egyre nehezebb betölteni. Arról is gyakran lehet hallani, hogy a cégek gyakorlatilag egymás között cserélgetik a munkavállalókat. Emiatt egyre ügyesebb, egyre szokatlanabb és néha egyre radikálisabb toborzási technikákat kell alkalmazniuk.
A toborzás mellett, ahogy már korábban többször írtam, másik megoldás lehet, ha az új munkaerő megtalálása és új emberek adott vállalathoz való csábítása helyett, a cégek arra koncentrálnak, hogy a már meglévő, jelenlegi alkalmazotti gárdát megtartsák. Igen, megtartsák. Sőt, elérjék, hogy motiváltak legyenek, és jól érezzék magukat munka közben is. Igen, akkor is, ha dolgozni kell. Hiszen napunk nagy részét a munkahelyünkön töltjük.
És hogy miért jó, ha az alkalmazottak jól érzik magukat? Jó hírét viszik a cégnek, ami hozzájárulhat ahhoz is, hogy ne csak megtartsák a munkavállalókat. hanem esetenként újakat is szerezzenek. Hiszen ki ne akarna egy olyan cégnél dolgozni, ahol mindenki, na jó, majdnem mindenki (nem vagyunk egyformák), jól érzi magát.
Hogy lehet ez elérni? Sokszor a sok jó eléréséhez pedig elég egyetlen dologra fókuszálni. Emberi bánásmód, sérülésmentes munka, apróságok, mint például kávésarok, kis figyelmesség nőnapon, és karácsonykor… hogy csak néhány példát említsek.
Kezdhetjük akárhol. Egy a lényeg: a munkavállalók fontosnak érezzék, akarjanak változást, és támogassák is, álljanak mellé, és érezzék, hogy számít a véleményük. Ezt el lehet érni, ha figyelünk rájuk, ha beszélgetünk velük, ha őszintén érdeklődünk a problémáik iránt, és készek vagyunk segíteni. Ha tudjuk mit, mikor és hogyan szeretnénk, és amennyire lehet döntéseinkbe bevonjuk őket, az alkalmazottainkat.
Nem nagy dolog: apróság, de hegyeket mozdíthat meg.
Ez az én véleményem, egyfajta nézőpont, egyfajta gondolkodásmód. Előfordulhat azonban, hogy nem teljes, nem ismerhetek minden körülményt, minden céget. De azt hiszem ez nem is feladatom, mert kinőné a blog határait. Nem mellesleg ez a bejegyzés is olyan hosszú lenne, hogy senki sem olvasná végig.
Viszont, van egy javaslatom, hol találhattok több szempontot, sokféle nézőpontot. Érdekeljen titeket akár a motiváció, a toborzási technikák, vagy munkaerő megtartás témaköre. A JobXperience HR konferencia rendezvényén bővíthetitek tudásotokat, és megismerhetitek hol tart ma a HR szakma, mik az új trendek. Számos neves szakember, sokféle témában és sokféle nézőpont szerint tart előadást. Akit érdekel, a részleteket itt találja: https://jobxperience.upszi.hu