Akkor most hogyan is kell elég jó önéletrajzot írni?

Igen, ez az a kérdés, amire talán nincs is jó válasz, de azért remélem, adhatok egy-két használható tippet. Hogy miért éppen most foglalkozom ezzel a témával? Mert átnézve az írásaimat rájöttem, hogy valamiért erről kevés szó esett.

Írtam már arról, hogy szerintem nem lehet 100 hirdetésre 100 különböző önéletrajzot írni, ha valaki egyféle munkát keres. A bejegyzést itt találjátok: https://hr-es-pszichologia.webnode.hu/news/oneletrajz-frissitese-avagy-kell-e-lehet-e-100-allashirdetesre-100-kulonbozo-oneletrajzot-kuldeni-/

Pár oldalt is megosztottam a Facebook-os oldalon, ahol tippeket, és tanácsokat találhattok, arra nézve, hogy hogyan is érdemes önéletrajzot írni.

Éppen ezért most úgy döntöttem megosztom a saját tapasztalataimat, és összeszedem mire is érdemes figyelni.

Először is, manapság nem szerencsés hosszú és terjengős önéletrajzot írni, amiben elmeséljük a fél életünket, és még arról is szó esik, hogy (és elnézést attól, akit érzékenyen érint) meghalt a hörcsögünk, és emiatt egész éjjel nem aludtunk.

Na de tréfát félretéve manapság az a legjobb, ha önéletrajzunk nem hosszabb maximum két oldalnál. Ha valaki pályakezdő, akkor lehet rövidebb is, a lényeg, hogy egy-két oldalnál ne legyen hosszabb.

Érdemes az elején egyfajta célkitűzést, karriercélt megfogalmazni, ami arról szóljon, hogy mit is szeretnénk, milyen típusú munkát akarunk, és miért. Ez is legyen rövid, max. 2-3 mondat, és azok se legyenek túl terjengősek.  Azaz legyünk lényegre törőek.

Ha ez meg van, akkor jöhetnek a szakmai tapasztalatok, munkahelyek. Aki pályakezdő, az nyugodtan írja bele azokat a releváns tapasztalatokat, amiket egyetem, vagy egyéb tanulmányai alatt szerzett, mint például diákmunka, szakmai gyakorlat. Ez legyen csak felsorolás jellegű, az szereplejen benne, hogy hol, és mit csináltunk.

Ezután jöhetnek a szakmai készségek, képességek. Ide azok kerüljenek, amik relevánsak a betölteni kívánt pozíció szempontjából. És legyenek hozzájuk konkrét példák rendelve. Indokoljuk meg, hogy miért kiváló a kommunikáció készségünk.

A tanulmányok, képzések lehet a következő pont, időrendi sorrendben a legutolsóval kezdve. Ide kerülhetnek egyéb ismeretek is, mint például nyelvtudás, informatikai ismeretek.

Ezek azok a pontok, amik mindenképpen benne kell, hogy legyenek az önéletrajzunkban, ami viszont nem azok a következők: lakcím, születési dátum, családi állapot.

Azért telefonos, és email-es elérhetőségeinket ne felejtsük ki belőle, ezek legyenek jól látható helyen. J És ha mindez nem lenne világos, itt egészen jó mintákat találtok: https://www.profession.hu/oneletrajz és itt is: https://jobangel.blog.hu/2015/03/06/cv-pentek_szallitmanyozasi_ugyintezo_oneletrajza

Szóval önéletrajz írásra fel!