A változásnak nem mindig kell fájnia?!

 

Sokáig azt gondoltam, hogy bizony a mindent elsöprő és igazán tartós személyiség- és viselkedésbeli változáshoz bizony olyan mértékű beavatkozásra van szükség, ami sosem egyszerű, és ami, mivel alapjaiban változtatja meg a személyiségünket, bizony fáj. Hiszen a komoly problémákat bizony közelebbről is meg kell vizsgálni, meg kell érteni, és ha meg van a gyökér ok, el lehet kezdeni gondolkodni a megoldáson.

Aztán találkoztam egy módszerrel, ami bebizonyította a számomra, hogy egy nagyon nincs így! :D A találkozás elemi erejű volt, és rámutatott arra, hogy mennyire fontos, és hasznos, ha az életünkben felmerülő problémákat nem elemezgetjük, hanem mindjárt a megoldást keressük rájuk! És csak azt! Szemléletet és paradigmát is váltunk ezzel.

  

A módszer pedig, ami képes erre, a brief coachning módszere. Nem kínál sem többet sem kevesebbet, csak megoldásfókuszú szemléletmódot. A módszer megalkotói Steve de Shazer és Insoo Kim Berg, és egy Családterápiás Központban született meg, Milwaukee-ban. (tehát igencsak klasszikus klinikai körülmények között)

A módszer azért formabontó mert megoldásközpontú, és nem a problémákra koncentrál. Az a fontos, hogy mik az ügyfél belső erőforrásai, mik azok a dolgok, amik már jól működnek: a brief coaching erre koncentrál.

„A brief coaching lemond a probléma tudatosításáról, helyette megoldástudatot hoz létre. A problémára vonatkozó információkra nem kérdezünk rá. A problématudatot nem mélyítjük el.” (https://www.solutionfocus.hu/wp-content/uploads/2011/02/Mi_a_brief_coaching1.pdf)

Így viszont sokkal gyorsabban és ugyanolyan hatásosan érhetjük el a célunkat, és ami legfontosabb sokkal jobb hangulatban, jobb közérzet segítségével. Nem a probléma által generált negatív spirálba kerülünk, ahol minden egyre sötétebbnek látszik, és ahol nagyon nehéz kreatív és pozitív módon gondolkodni. Ehelyett folyamatosan a megoldásra lehet fókuszálni, a pozitívumokra, és azokra az erőforrásokra, megoldás és működésmódokra, melyek már rendelkezésünkre állnak.

Sokáig nem hittem el, hogy ez működhet. Főként azt nem hittem, hogy ez működhet a pszichológia hagyományosabb, klinikai oldalán is, és nem csak az üzleti és munkahelyi világban. Aztán közelebbről megismerve a módszert, rá kellett jönnöm, hogy igen, működik, sőt!

Szinte bármilyen problémát meg lehet oldani ezzel a módszerrel, és úgy gondolom, nagyon kevés kivétel van, ahol nem működhet. Óriási élmény volt nekem, hogy a brief coaching során nem szükséges megérteni a problémát, az akadályt, amivel az ügyfél megérkezik, és ezáltal, nem is kell kvázi magammal vinnem a gondját az ülés után. Tudom, hogy van sok olyan nagyszerű klinikus szakember, aki képes erre „alapból” is, nekem sajnos sosem ment. Mindig is szerettem volna segíteni az embereknek, de sokszor hazavittem magammal a problémájukat, és nem is éreztem elég hatékonynak egy-egy találkozást, ez pedig nagyon zavart.

A bief coaching ülések viszont jó hangulatúak, hasznosak és nagyon feltöltő hatásúak. A céljuk a megoldás megtalálása, az első lépések megtétele, pozitív gondolkodás segítségével.

Ha pedig a megoldásra fókuszálunk, és igyekszünk pozitív energiákat mozgósítani, akkor életbe lép az önbeteljesítő jóslat.  (https://hr-es-pszichologia.webnode.hu/news/a-pozitiv-elmenyek-hatalma/)

A lényeg minden esetben az, hogy találjuk meg erőforrásainkat, építkezzünk erősségeinkre, és azt fejlesszük tovább, amiben jók vagyunk. Nem érdemes a hiányosságainkkal tölteni az időt. Hasznosabb, ha elfogadjuk őket, és közben igyekszünk a lehető legjobbat kihozni magunkból!