A tapasztalat tényleg mindent visz?
Az álláshirdetések böngészése közben sokszor futok bele a következő sorba az elvárások között: 1-2 év (néha 3-5) hasonló munkakörben szerzett szakmai tapasztalt szükséges.
Ennek „enyhébb” változata az, ha csak előnyként van feltüntetve. A szomorú tény az, hogy akár feltétel, akár „csak” előny, komoly hiányosság, ha valaki nem rendelkezik megfelelő munkatapasztalattal. Mert egyenlőre úgy néz ki, hogy ez az, ami mindent visz.
Nem vagyok egy a dolgokba csak úgy egyszerűen belenyugvó ember, ezért felteszem a kérdést: Tényleg mindent visz a tapasztalat?
Kicsit utánajártam a kérdésnek, és a helyzet nem a legjobb. Sajnos legtöbb esetben akkor lehet a legkönnyebben munkát találni, ha valaki volt gyakornok az egyetemi évei alatt.
Tapasztalataim szerint egyetlen egy dolog írja felül a szakmai tapasztalatot, és megfelelő végzettséget egyaránt. Ez pedig a nyelvismeret. De nem elég ám egy nyelvet jól beszélni, magas szinten ismerni! Legalább kettő kell, lehetőleg tárgyalási szinten. Az egyik nyelv az angol kell, hogy legyen, mert az ugye alap. A másik a német, francia, olasz, spanyol valamelyike. Ha a német vagy a francia a második nyelv, akkor a helyzet úgy áll, hogy azt is tárgyalási szinten kell beszélni, de minimum folyékonyan. Az olasz és a spanyol esetében néha az is elég, ha „csak” középszintű a tudásunk.
De mi is a helyzet az országban a nyelvtudással? Nem a legjobb, sajnos nem túl sokan beszélnek két nyelvet folyékonyan, van, aki csak egyet, és akad olyan is, aki egyet sem. Az Eurobarometer 2012-es felmérése szerint csupán 35 % beszél egy idegen nyelvet, a többiek egyet sem. A felmérésről a képet, és egy hozzát kapcsolódó cikket itt találjátok: https://mandiner.hu/ikk/20131009_rajcsanyi_gellert_nyelvtudas_tenyleg_ennyire_hulyek_a_magyarok)
A cikk, azért meg is véd minket, magyarokat, hogy mi lehet annak az oka, hogy nem vagy kevés nyelvet beszélünk. Viszont nem is ment fel. De ez most messzire vezetne.
Visszatérve a témához, fontos a nyelvtudás, és amiért túlkínálat van a munkaerőpiacon, a munkáltató válogathat. Válogathat, és követelhet, és szabhat olyan feltételeket, melyeknek nehéz teljes mértékben megfelelni.
Ezért ha valamit, hát nyelvet tanulni érdemes és kell is, álláskeresés közben, alatt sőt, még utána is! Mert szerintem a tapasztalat helyett inkább a nyelvtudás az, ami mindent visz!