A pozitív élmények hatalma

 

Egyszer már írtam a negatív és egyúttal felesleges gondolatok hatalmáról. Ezekről itt olvashattok: https://hr-es-pszichologia.webnode.hu/news/mi-lenna-ha-azaz-a-felesleges-gondolatok-hatalma/

MA azonban a pozitív élmények hatásáról, és fontosságáról akarok írni pár gondolatot. Álláskeresésem során sokszor éreztem, sokszor érzem, hogy nehéz kitartani. Ezekben a sötétebb napjaimban a környezetem, az ismerőseim pozitív visszajelzései adnak erőt. Az egyik ilyen pillanat volt az is, amikor vasárnap azt mondta az egyikük, hogy jó pszichológus vagyok. Azt is mondta, hogy becsüli a kitartásomat. Jó volt hallani. Köszönöm neki.

Ő is az egyik, aki sokat segít nekem, segít a felszínen maradni. Hiszen a sok negatívum mellett, melyet álláskeresőként megtapasztaltam, nagyon kell a pozitív pillanat. Nagyon jó lenne, ha minden álláskereső megtapasztalhatná ezt. Hogy miért? Azért, hogy a borús, sokszor igen sötét napokon, amikor még a nap sem süt, akkor legyen mire gondolni, legyen miből töltekezni. Azért, hogy a pozitív gondolatokat összegyűjtse ezekre a sötét napokra.

A pozitív gondolkodás ugyanis nagyon sokat segíthet. Na és akkor itt jönne az, hogy a vonzás törvénye, meg a sok spirituális jó tanács… Na, én ebben nem hiszek. Én az önbeteljesítő jóslatban hiszek. Ebben nincs semmi misztikus, nincs benn semmi varázslat. Ez rólunk, emberekről szól. Arról, hogyha igyekszünk pozitívan viselkedni, akkor a környezetünk is így fog reagálni ránk.

A Wikipédia szerint ezt jelenti az önbeteljesítő jóslat: „Az önbeteljesítő jóslat olyan jóslat, amely közvetlenül vagy közvetve valóra váltja önmagát a hatásain keresztül. Bár a példák ilyen jóslatokra megtalálhatóak akár az ókori görög és indiai irodalomban is, a 20. századi Robert K. Merton szociológustól származik az "önbeteljesítő jóslat" kifejezés, formálissá szerkezetének és következményei leírása.

„Az önbeteljesítő jóslat egy kezdetben hamis állítás, amely változást idéz elő a viselkedésben, és ez változás az eredeti hamis állítást végül valóra váltja.”

Más szóval az igazságként kezelt jóslat, amikor azt ténylegesen valótlan volt eléggé befolyásolta az embereket akár félelemmel vagy logikai zavarral, hogy a reakciók végül teljesítsék az egykor hamis jóslatot.” (forrás és ahol többet is olvashattok a jelenségről: https://hu.wikipedia.org/wiki/Önbeteljesítő_jóslat)

A fentiek a negatív oldalát írják le, mert általában így szoktuk emlegetni, de mint mindent ezt is meg lehet fordítani. Ha jót feltételezünk, akkor általában jó történik. Pont, mint a népmesében. :D A jót tett helyébe jót várj. :D

Elcsépelt és közhelyes, tudom, és nem árt vele vigyázni, azaz óvatosnak kell azért lenni, és nem naivnak, de azért valljuk be, van benn igazság.

A Wikipédiás szöveget tovább olvasva azt találjuk: „Robert K. Merton önbeteljesítő jóslat fogalma a Thomas-tételből ered, amely kimondja: "Ha az emberek egy szituációt valósként határoznak meg, akkor annak következményei valósak lesznek." Thomas szerint az emberek nem csupán azokra a helyzetekre reagálnak, amelyekben vannak, hanem gyakran arra is ahogy értelmezik a helyzetet és hogy milyen jelentést tulajdonítanak ennek, ezért viselkedésüket részben a felfogásuk és a helyzetnek tulajdonított jelentés határozza meg, nem pedig a helyzet maga. Miután az emberek meggyőződtek a helyzet jelentése felől, függetlenül attól, hogy valódi-e vagy sem, nagyon is valós intézkedések születnek.”

Vagyis akár pozitív, akár negatív szituációba keveredünk, nem mindegy, hogy hogyan állunk hozzá a dologhoz. Tehát a helyzet kimenetelét nagyban befolyásolhatja az, hogyan reagálunk rá.

Emlékeztek a stresszről szóló kis videóra? Ha nem itt megtaláljátok: https://www.ted.com/talks/kelly_mcgonigal_how_to_make_stress_your_friend

Ott is arról volt szó, hogy ha úgy tekintünk rá, a stressz nem is olyan rossz, mert fiziológiai hatásai segítenek küzdeni. Az, hogy végül a stressz maga káros lesz-e a számunkra, vagy sem az attól is függ, hogy ki hogyan éli meg a stresszhelyzetet. Vagyis minden a hozzáállásról szól.

Szóval csak pozitívan! :D