A másik fél véleménye
2013.12.06 21:48
Egy ideje álláskereső vagyok, és figyelemme kísérem az állásbörzéket is mint lehetőséget a munkavállalásra. Olyannyira, hogy egyszer voltam is egy ilyen rendezvényen. Mint minden ilyen rendezvényen itt is volt lehetőség arra, hogy szakemberek előadását hallgassák meg a börzén résztvevők. Ezeknek az előadásoknak a témája változatos, és tudom, hogy úgy igyekeznek a témát megválasztani, hogy az hasznos legyen minden álláskereső számára.
Az egyik előadás 10 dolog, amit utálnak bennem a HR-esek, címmel futott és úgy érzem igazságtalan egy kissé, mert véleményem szerint kihagyták a másik felet, a potenciális álláskeresőket a képből.
Ugyanis az a tapsztalatom, hogy a HR-es szakemberek nagyon sok mindent nem vesznek figyelembe, miközben az álláskeresőknek mindenben igazodniuk kell/kellene az elvárt ideálhoz.
Összegyűjtöttem 10+1 olyan szerintem komoly szakmai hibát, amit velem és sok más pályázóval szemben elkövettek ezek a szakemberek. Ezek miatt a hibák miatt sok értékes ember még csak lehetőséget sem kap, hogy bizonyítson.
Írásomat nem szánom tolakodásnak vagy elégtételnek, csak szeretném, ha végre meghallgatnák a másik felet is mert így helyes.
Szóval, íme,az a 10 dolog, amit előszeretettel követnek el a munkaadók, illetve a HR tanácsadók:
- Kezdve azzal, hogy tiszteljenek meg azzal. hogy legalább egy automatikus választ küldjenek, ha nem vesznek fel. És ne hivatkozzanak arra, hogy nagyon sok önéletrajzot kapnak. Ilyen szoftvert mindenki tud használni.
- Ha netán célba ért a pályázat, és még válaszolnak is rá, netán szegény munkavállaló eljut a második körbe, ha mégsem jut tovább, akkor is megérdemel egy általánosnál több választ, hogy: Sajnos most nem az ön pályázatát választottuk ki.
- A másik, hogy ha eljut a második fordulóba, és netán még interjúra is akkor utána jelentkezzenek a megadott időn belül, és ne a munkavállalónak kelljen email-en, telefonon, és minden létező kommunikációs eszközön próbálkoznia, hogy választ kapjon.
- Az interjún lehetőleg mellőzzék az ilyen, és effajta kérdéseket:
- Maga ilyen magas? Biztos nincs sok magas sarkú cipője.
- Hogy áll a budapesti közlekedéssel, metró, villamos?
- Mikor akar gyereket?
- Ezzel a veszprémi címmel hogyan gondolja a budapesti munkavégzést?
- Hogyan képzeli el magát tíz év múlva?
Ugyanis ezek a kérdések nem mondanak semmit az égvilágon arról, hogy a leendő munkavállaló, milyen jó munkaerő lesz, vagy meddig fog az adott cégnél maradni, és hogy mennyire lesz lojális.
- Általános kritika a pályázókkal szemben, hogy írjanak egyedi önéletrajzot, és motivációs levelet, érdeklődjenek a cég iránt stb… Kérdem én, hogyan írjon a jelentkező egyedi pályázati anyagot, ha tanácsadó cégnél keres állás. Jelen esetben ugyanis csak a következő van az álláshirdetésben: Megbízónk multinacionális vállalat. Nagyon szerencsés esetben megadják, hogy melyik szektorban tevékenykedik.
- Az önéletrajz meg már csak azért nem lehet nagyon egyedi, meg más és más pozíciónként, mert jó esetben egy emberről van szó, aki meg szeretné pályázni őket, és ugye belátható, hogy ez az egy ember nem fog hat különböző életutat befutni.
- Ha netán kiderül a cég neve, és simán fel lehet készülni az interjúra, azzal, hogy a pályázó megnézi a honlapot, ha egyáltalán van, és próbálja megismerni a céget, és akkor is beleütközhet egy komoly ámde annál általánosabb problémába. Nevezetesen, hogy csupa általános, semmitmondó információ van csak a honlapon a cégről, netán a munkatársak neve sincs fenn. Ráadásul előfordulhat, hogy a honlapot nem frissítették több mint két éve. Az álláslehetőségeken kívül, ami nem minden esetben van a honlapon, semmi nem naprakész, a hírek, a díjak, az elért sikerek mind-mind több mint két évvel ezelőttiek.
- Mit csináljon a pályázó, ha nem, nem megmosolyogtató az email címe, nem, nincs helyesírási hiba sem az önéletrajzában, sem a motivációs levelében. Nem, nem öltözik fel nevetségesen, vagy illetlenül, ha interjúra hívják. A válasz: Legyen protekciója!
- Több állásajánlatra adja be a pályázatát? Muszáj. Kell a munka, kellene, és valljuk, be sok különbség nincs, mondjuk az asszisztensnek, és a recepciósnak nevezett pozíciók között. Ezen kívül azt az okos tanácsot kapta egy állásbörzén, hogy lehetőleg 30-40 állásra jelentkezzen egy nap!
- Ne írjanak a hirdetésben versenyképes fizetést, ha nem az. A bruttó 150.000 Ft-ot nem nevezném annak.
10+1 És végül: HA ELUTASÍTJÁK A MUNKAVÁLLALÓ PÁLYÁZATÁT, EGY INETRJÚ UTÁN, MINDENKI MEGÉRDEMLI, HOGY TUDJA MIÉRT!
Tudom kicsit erős lehet a fent felsorolt pár indok, de bizony ilyen profihoz egyáltalán illő hozzállás miatt sok, nagyon is sok tehetséges és értékes ember marad állás nélkül.